Monday, July 1, 2013

Uczymy psa jazdy na deskorolce!



Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Psa, dlatego w hołdzie naszym pupilom piszę ten post.

Hej, jestem właścicielem chińskiego  Sharpei i Owczarka Australijskiego, natknąłem się na ten artykuł i po prostu muszę się nim podzielić. Spytasz, czy moje psy już jeżdżą na deskorolce?"

Uhhm ... Cóż, moje psy są zbyt leniwe, ale to nie oznacza, że Twój nie będzie!

IMG_0723   

Śmiało, przeczytaj i naucz swojego pupila jeździć na deskorolce!
Nie będzie potrzeby stosowania silnej ręki, ale przy odrobinie szczęścia i  z pozytywnym wsparciem pies może dokonać wielkich czynów :)



Przejdź na youtube.com i zobacz psy na bieżni, deskorolkach, chodzące na dwóch łapach, a nawet chińskiego dalmatyńczyka na rowerze. Często właściciele tych psów przedstawiają swoje zwierzęta, jak cuda. Czy to świadome oszustwo?
Mag nie ujawnia swoich sztuczek, a może po prostu to sporadyczne zwierzęta, których właściciele mieli szczęście i wykorzystali dla  własnych korzyści te skomplikowane zachowania swoich pupili?
Jedynym sposobem, aby przystąpić do nauki psa jazdy na deskorolce to pozytywne wzmocnienie. Co oznacza, że pies dostaje nagrodę, krok po kroku, dobraną odpowiednio do zachowania się psa i czasu, które w końcowym efekcie składają się na psa, który "jeździ" na deskorolce.

Na wstępie zobacz jaką zabawę i przyjemność może mieć nasz pupil z takiej jazdy.


Ten artykuł pokazuje moje podejście do treningu i jest skierowany do trenerów początkujących. Nigdy nie będę udawać, że jest najlepszy. Jestem wciąż w procesie uczenia mojego psa jazdy na deskorolce. Istnieje wiele różnych sposobów, aby nauczyć psa jeździć na deskorolce. Szkolenie należy dopasować indywidualnie, zależnie jak szybko Ty i twój pies robicie postępy. Zapraszam wszystkich, do uzupełniania mojej wersji swoimi pomysłami i eksperymentowania z nimi. Zanim zaczniemy, chciałbym zaproponować abyśmy spróbowali najpierw łatwiejszych trików zanim nabierzemy zaufania i przejdziemy do 360 stopniowych koziołków.

Należy pamiętać, że podczas całego skomplikowanego procesu nauki „mniej znaczy więcej”.
To co będziemy próbować zrobić, to rozłożyć odpowiednie zachowania na drobne części i uczyć ich osobno, aby można następnie złączyć je w łańcuch, tworząc pełne zachowanie. Staraj się nie robić więcej niż cztery sesje dziennie. Więcej prawdopodobnie będzie skutkować wypaleniem dla Ciebie lub Twojego psa. To powinna być wspólna zabawa dla Ciebie i twojego pisa. Jeśli jesteś sfrustrowany odpocznij i wrócić do treningu później

KROK 1

Wybierz deskorolkę. Potrzebujesz deskorolkę o cal szerszą niż postawa psa. Dla większych ras będzie to duża przeszkoda. Sprawdzić deskę typu cruiser lub long-board. Po drugie, polecam używać starszych zestawów łożysk, aż pies poczuje się bardzo wygodne na jej „pokładzie”. Jeżeli twoje stare łożyska są jeszcze za śliskie, zawsze można je zmoczyć. Nie pozwól im tylko zardzewieć :)
Jeżeli na czystej nawierzchni twoja deska po odepchnięciu zwalnia po dwóch metrach to znaczy, że łożyska są idealne.

KROK 2

Czas przyzwyczaić psa do deskorolki. Oznacza to nauczenie psa, że deskorolka jest najlepszą zabawką na świecie! Pierwszą rzeczą jaka trzeba zrobić to zostawić psa w pokoju z deskorolką. Jeśli on boi się dźwięków jakie wydaje deskorolka, to nigdy nie będzie chciał na nią wejść. Umieść deskorolkę na jakimś dywanie, kołami do góry i przygotuj dla psa z najlepszy smakołyk jaki używasz, gdy chcesz go czymś zainteresować. Postaraj się go zainteresować zabawą deską, pokręć kółkami itp. Jeżeli pies nie wykazuje zainteresowania, wystarczy umieścić przygotowany smakołyk na pokładzie deski zakręcić kółkami, i postawić psa łapami na desce przed smakołykiem. Powtarzaj to przez  2-3 minuty następnie odwróć deskę kołami na dół i zostaw przez co najmniej 30 minut.

Po tym czasie, przyprowadź psa ponownie i tym razem, jeśli pies dobrze się bawi z deską z kołami skierowanymi w górę to postaw deskę normalnie kołami w dół. W tych wczesnych etapach można umieścić ręcznik lub coś pod koła, tak aby deskorolka nie ruszyła, gdy pies się z nią bawi. Nie chcesz przecież aby deskorolka wystrzeliła spod psa i przestraszyła go, byłoby to najgorsze, co może się zdarzyć na początku naszej przygody. Choć później będziemy ćwiczyć z nim różne sytuacje, ale na razie po prostu przyzwyczajamy  psa do myślenia jak wspaniała zabawa jest na deskorolce i przekonania go, że w żaden sposób nie jest straszna.


IMG_0662

Następna sesja to sama rutyna. Zabawa i zainteresowanie deską = niesamowita uczta.

No dobrze, teraz zacznij toczyć deskorolkę delikatnie wokół siebie. Obserwuj zachowanie psa i odpowiedz sobie na pytania: czy mój pies ciekawy, czy się boi, czy może szuka zabawy i chce złapać lub dotknąć łapami płyty deskorolki? Jeżeli istnieje jakaś obawa w dowolnym momencie, cofamy się z powrotem krok. Nie kręć kółkami nad psem i nie zbliżaj gwałtownie. Po prostu staraj się pokazać swojemu psu, że deskorolka się porusza, nie stawiając go na razie na niej.
 
Nagradzaj i chwal psa jeżeli jest zaciekawiony i zainteresowany poruszającą się deskorolką, kiedy ja obserwuje, chodzi za nią, obwąchuje, próbuje się nią bawić. Powtórz te czynności, aż pies będzie czuł się komfortowo z deskorolką. Mam na myśli, że nie będzie na nią szczekał, warczał, uciekał, czy się chował, gdy deskorolka jest w ruchu, lub zrobi coś niespodziewanego, np. się przewróci.
Jeśli powtarzając te zabawy zauważysz, że pies się chowa na widok deskorolki, lub wskutek wydawanych przez nią dźwięków, wróć do poprzedniego kroku.
 
Jeśli w dowolnym momencie podczas tego szkolenia łapy psa znajdą się na „pokładzie” deski lub na nią wskoczy trzeba dać mu mnóstwo smakołyków, to się nazywa Jackpot. Możesz uklęknąć i przytrzymać deskorolkę jak na niej stanie. Jeżeli przez przypadek deskorolka się wywróci i go przestraszy to jest moment aby dać mu kolejny Jackpot. Chwal psa, jakby zrobił wielką rzecz, poklepuj i daj smakołyki. Pamiętaj, po 2-3 minutach deska musi zniknąć!
On sam musi chcieć jej więcej!

Krok 3

IMG_0796

Gdy twój pies już jak słońce zaświeci myśli tylko o deskorolce, czas rozpocząć szkolenie stawiania łap na deskę.
Umieść łapy psa na deskorolce, począwszy od jednej łapy na płycie deski. Aby to zrobić, należy umieścić deskorolkę na jakimś dywanie lub trawie, czy bezpiecznym ręczniku itp. Żeby była stabilna. Pochwal i daj psu nagrodę 2/3 razy gdy wykazuje zainteresowanie deskorolką, ale Jackpot może dostać tylko za postawienie dowolnej ilości łap na desce!
Możesz też kusić go aby przeszedł po desce po nagrodę trzymając smakołyk po drugiej stronie deski, najlepiej aby przeszedł wzdłuż deski. Jak już dotrze do twojej dłoni postaraj się aby konsumując smakołyk pozostał jak największą ilością łap na desce.
Kontynuuj to ćwiczenie, aż pies stawia łapę na deskorolce od razu, jak to proponujesz.

KROK 4

Więcej łap na desce. Ćwicz wciąż na dywanie, nagradzaj psa 2/3 razy, gdy postawi łapy na deskę i tylko połową nagrody jeżeli wyraża tylko zainteresowanie deską a Jackpot może otrzymać tylko gdy postawi 2 lub więcej łapy na desce. Zasadą jest nagradzanie go bardziej  im więcej łap postawi na desce.
Na początku może to stworzyć pewne frustracje, które mogą być dobre. Przez krótki czas Twój pies będzie bardzo ciężko próbował  a nawet będzie robić coś extra za co, według niego, powinien otrzymać nagrodę.
Twój pies dotykając deskorolki jedną łapą będzie oczekiwał nagrody a nic nie dostanie. On może myśleć: "Hej ty! Dotknęłam to! "I będzie deskę dotykać ponownie, ale z większym rozmachem, i wtedy gdy uda mu się postawić dwie łapy na właściwym miejscu dostanie bardzo duży Jackpot!

Jednak jeśli pies w frustracji  zatrzyma się nie oferując niczego poza szczekaniem lub skomleniem, należy albo cofnąć się o krok albo podnieść deskorolkę i odwrócić się od niego, aż te niechciane zachowanie minie. Kontynuuj ćwiczenie utrzymując krótkie, 2-3 minutowe sesje lub 20 powtórzeń, w zależności co nastąpi wcześniej, i kontynuuj ten etap aż pies będzie kładł dwie lub więcej łap jak tylko mu pokażesz deskorolkę.

Skateboarding Dingo!

KROK 5

W tym kroku zacznij delikatnie przesuwać deskę w momencie kiedy pies kładzie na niej swoje łapy. Daj mu Jackpot jak utrzyma łapy na desce a zwykłą nagrodę za powrót łap na deskę jak mu spadną. Na początku będzie pewnie zeskakiwał jak tylko deskorolka ruszy. 
Daj mu smakołyk, po ułamku sekundy za to, że utrzymał się gdy deska jest w ruchu a on nie zeskoczył, ale jeszcze nie puszczaj smakołyku trzymaj go jeszcze w momencie jak pies ma już smakołyk w pysku tak, żeby nie mógł zeskoczyć z nim z poruszającej się deski. Gdy pies konsekwentnie utrzymuje dwie lub więcej łapy na desce, powtarzaj te kroki do momentu aż będzie w stanie je utrzymać na poruszającej się desce na odcinku 1,5 metra.
W momencie jak to osiągniesz zapraszam do części drugiej, która już wkrótce pojawi się na moim blogu, w której Twój pies nauczy się jak poruszać się na desce na wszystkich czterech łapach.  Zapraszam

No comments:

Post a Comment